Onursal Başkan

HACI ABDULHAKİM SANCAK

Hacı Abdulhakim Sancak, 1926 yılında Siirt’in Sinep (Çatılı) köyünde doğdu. Askerliğini İkinci Dünya Savaşı yıllarında Gaziantep’in islahiye ilçesinde yaptı.

 Siirt’te Seyit (Peygamber torunu) olmasından dolayı sevilip sayılıyor ve kanaat önderi olarak kabul ediliyordu. Burada uzun yıllar muhtarlık yapmasının ardından, ticaret alanının kısıtlı olması sebebiyle ailenin önce Van’a daha sonra İstanbul’a göç etmesine önderlik etti. Çocuklarının ve yeğenlerinin ticari faaliyetlerinde büyümesine vesile oldu.

İstanbul’a göç edilmesinin ardından ailenin sosyal ilişkileriyle ilgilenmeyi tercih etti. Bir arada yaşayan, geniş ve birbirine bağlı bir aileye sahip olunması onun için en büyük zenginlikti. Bu durumun değişmesini istemiyor, çocuklarına ve yeğenlerine her zaman birlikte olmalarını öğütlüyordu.

Akrabalık ilişkilerine çok önem verirdi. Öyle ki İstanbul’a göç edilmesinin ardından Siirt’te ve Van’da kalan kardeşlerinin ve diğer akrabalarının da buraya göç ederek iş sahibi olmalarını sağladı.

Yardım etmeyi çok severdi, yardımlaşmanın önemini her fırsatta dile getirirdi. İhtiyaç sahiplerinin isteklerini geri çevirmezdi.

Ailenin ticari faaliyetlerine karışmazdı. Ancak işçi çıkarmalarına müdahale ederdi. Hiçbir çalışanın işsiz kalmasını istemez, daha çok kişiye iş imkanı sağlanmasını isterdi.

Babamız Hacı Abdulhakim Sancak 16 Mart 1998 de aramızdan ayrıldı. Hayattayken bize örnek olan davranışları ve insana değer veren bu özelliklerini temel alarak gerçekleştirdiğimiz ticari ve sosyal faaliyetlerimizi büyütmeye ve onu yaşatmaya devam edeceğiz.