Tarihçe

Önce Siirt’te daha sonra Van’da manifaturacılık ve toptancılık yapan Sancak Ailesi üyeleri, bulundukları bölgenin ticaret hacminin kısıtlı olması nedeniyle iş fırsatlarını değerlendirmek için İstanbul’a göç etmişlerdir.

1987 yılında ilaç dağıtım şirketi kurarak Türkiye’ye yayılan ilaç, kozmetik ürünleri pazarlayıp, soğuk zincir dağıtımında pazar lideri olmuşlardır. 2011 yılında Avrupa ilaç dağıtım şirketi Alliance Boots ile ortaklığa gitmişlerdir. Mısır, Rusya ve Cezayir’deki ilaç dağıtım şirketleri ile de iş birliği yaparak Türkiye’nin uluslararası alanda temsilcisi olmuşlardır. İlaç dağıtım alanında bilgi ve birikimleriyle söz sahibi olan Sancak Ailesi, bazı üyelerinin farklı alanlara yatırım yapmak istemeleriyle ticari anlamda faaliyetlerini ayırmışlardır.

2011 yılında Haydar Sancak ve Suat Sancak, Alliance Boots’taki ortaklıklarını devrederek, kardeşleri Merhem Sancak, Ekrem Sancak, Necat Sancak, Fuat Sancak ile birlikte Sancak Yatırım’ı kurmuşlardır. Sağlık, eğitim, enerji, inşaat, gayrimenkul, lojistik, tarım ve hayvancılık sektörlerinde yatırımları bulunan Sancak Yatırım, hem içinde bulunduğu alanlara hem de farklı sektörlere yatırım yaparak büyümeyi hedeflemektedir.

 

1963

 

Abdülhakim SANCAK

Gıda sektöründe distribütör firma olarak 1963 Siirt’te faaliyete başladı. 1978’de Van’da devam etti.

1987

 

ES Ecza Deposu

Firma faaliyetlerini İstanbul’da devam etti. Ardından ES Ecza Deposu kuruldu

1989

 

Esko OTC ve Kozmetik Deposu kuruldu.

1993

 

Hedef Ecza Deposu kuruldu.

2001

 

Alliance Boots ile stratejik ortaklık kuruldu.

2011

 

Sancak ailesi hisselerinin tamamını Allian Boots şirketine devretti. Sancak Yatırım Şirketi kuruldu.